Tri miesta, ktoré v Turíne musíte vidieť

Autor: Katarina Antenozio | 22.6.2017 o 14:34 | (upravené 14.7.2017 o 18:44) Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1682x

Deň v Turíne nie je veľa a miest, ktoré stoja za návštevu, je kopec. Moje kroky nesmerovali za replikou Turínskeho plátna ani k Mole Antoneliana, ktorú nájdete na talianskej dvojcentovke. Zato to bol výlet tak trochu pre každého.

Turín má smolu, že leží v Taliansku. V hociktorej inej krajine by patril medzi turistické klenoty. Pre svoju krásu, bohatú históriu, čistotu a pohostinnosť. V záplave kultúrnych a prírodných atrakcií Apenínskeho polostrova však zaniká a leží tak trochu mimo trasy väčšiny cestovateľov. Je to škoda. Ak sa budete nachádzať v jeho blízkosti, skočte si sem trebárs na otočku. A určite nevynechajte tieto tri miesta.

Juventus stadium

Vezmite starý štadión, zbúrajte ho a zo starého materiálu postavte nový. Takto nejako to fungovalo pri stavbe futbalovej svätine Juventusu Turín, ktorá sa tak stala prvým štadiónom na svete šetrným k životnému prostrediu. Nie je to však jediné prvenstvo, ktorým sa môže popýšiť. Futbalový stánok svetovej úrovne vyrástol na mieste pôvodného štadiónu Delle Alpi za rekordné tri roky a zaradil sa k tým najmodernejším na svete. Je vo vlastníctve klubu a kompletne ho financovala rodina Agnelli, ktorá okrem iného založila automobilku Fiat. Je takisto prvým štadiónom v Taliansku bez architektonických bariér.

V jeho útrobách sa nachádza múzeum zachytávajúce úspešnú históriu klubu. Ak si k lístku priplatíte aj prehliadku štadiónu, budete môcť nazrieť do šatne futbalistov, do tlačového strediska či VIP zóny alebo sa prejsť po chodníku slávy, na ktorom sú umiestnené hviezdy s podpismi najvýznamnejších hráčov, ktorí obliekali dres Starej dámy. Súčasťou štadiónu je aj obchodné centrum, tzv. Area 12. Číslo „12“ v jej názve odkazuje na dôležitosť fanúšika, dvanásteho hráča každého futbalového tímu.

Štadión bol slávnostne otvorený v septembri 2011 a Juventus vtedy štartoval zo siedmej priečky. V nasledujúcich zápasoch ani raz neprehral a na konci sezóny si pripísal majstrovský titul Serie A. Odvtedy ho z trónu nik nezosadil (v tomto roku obhájil šieste víťazstvo v rade).

Egyptské múzeum

Pri prehliadke Turína rozhodne nemôžete obísť egyptské múzeum. Je totiž nielen najstarším egyptským múzeom, ale po múzeu v Káhire aj významnejším na svete. Založil ho roku 1824 Karol Félix Savojský a v jeho útrobách si dnes môžete prezrieť sarkofágy, múmie, papyrusy, balzamované zvieratá, šperky i mumifikované potraviny, ktoré sa našli v egyptských hrobkách.

Medzi viac ako 37-tisíc exponátmi vyniká Turínsky papyrus, ktorý zaznamenáva následníctvo egyptských panovníkov, či predmety z nedotknutých hrobov manželov Kha a Merit. Múzeum prešlo päťročnou rekonštrukciou, počas ktorej bolo stále prístupné. Vstupné je 15 eur, no ak sem zamierite v prvú nedeľu v mesiaci, môžete sa jeho zbierkami pokochať zadarmo.

Park Valentino

Ak sa vám zažiada oddychu v tieni stromov, Turín ukrýva nejeden zelený klenot. Odporúčam park Valentíno, ktorý sa rozkladá pri brehoch rieky Pád. V jeho areáli si môžete pozrieť repliku typickej stredovekej talianskej obce, ktorú tu postavili v roku 1884 pri príležitosti Talianskej generálnej výstavy (národné „EXPO“). Malé mestečko zachytáva stavebné štýly piemontských a valdostanských hradov.

Nachádza sa tu aj zámok Valentino, ktorý bol letnou rezidenciou Savojských a spolu s ďalšími usadlosťami rodiny bol zaradený do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Osviežiť sa môžete v kaviarničkách na brehu rieky.

A ešte zopár perličiek o hlavnom meste Piemontu:

Juve versus Toro

Futbalovému fanúšikovi sa pri Turíne zrejme automaticky vybaví v mysli slávny Juventus. Ten však paradoxne medzi rodilými Turínčanmi nemá veľa priaznivcov. Tí fandia inému domácemu klubu, FC Turín. „Toro“, ako ho domáci nazývajú podľa býka v embléme, kedysi predčil dnes slávnejší Juventus. V štyridsiatych rokoch minulého storočia bol na špičke talianskej ligy až do svojho tragického epilógu. 4. mája 1949 lietadlo s takmer kompletným mužstvom vracajúcim sa z priateľského zápasu s Benificou Lisabon narazilo pre hustú hmlu do kopca Superga týčiaceho sa nad mestom. Pri nešťastí zahynulo všetkých 31 cestujúcich vrátane posádky. Nešťastie otriaslo talianskym futbalovým svetom natoľko, že sa národná reprezentácia sa o rok nato rozhodla cestovať na svetový šampionát do Brazílie loďou.

Jedno či dvojcentovka?

Na ktorej talianskej minci je zobrazený symbol Turína, Mole Antoneliana? Obe odpovede sú správne, no kým za dvojcentovku si nič nekúpite, jednocentovka s týmto vyobrazením má hodnotu najmenej 2500 eur. Ako je to možné? V roku 2013 bola chybou štátnej mincovne na sedemtisíc jednocentových mincí namiesto apúlskeho hradu Del Monte vyrazená turínska Mole Antoneliana. Mince sa dostali do obehu a vzápätí sa stali zberateľskou raritou.

Hlavné mesto

Turín bol v rokoch 1861 až 1864 hlavným mestom Talianska, no dodnes je hlavným miestom ezoteriky a mágie. Spolu s Prahou a Lyonom uzatvára trojuholník bielej mágie a zároveň s Londýnom a San Franciscom tvorí jeden z vrcholov sveta čiernej mágie. V podzemí sa tu nachádza systém tunelov, ktoré sú považované za alchymické jaskyne a brány k paralelným svetom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Vieme, prečo Noční vlci kladú vence

Manévre sme videli kvôli utečencom i Sorosovi. Pri Vlkoch, nohy vyložené.


Už ste čítali?