Milánske „vychytávky“

Autor: Katarina Antenozio | 10.7.2017 o 8:17 | (upravené 22.8.2017 o 13:57) Karma článku: 7,51 | Prečítané:  3023x

Nemusí to byť len povinná jazda: dóm, La Scala a pri troche šťastia Da Vinciho Posledná večera. Často stačí len trochu odbočiť z hlavnej trasy či dokonca len zdvihnúť hlavu a uvidíte miesta, ktoré nepoznajú ani samotní Milánčania.

Domčeky pre trpaslíkov, vertikálny les a dom, ktorý dýcha, tak možno nazvať tri architektonické zaujímavosti, ktoré môžete v metropole Lombardie vidieť. Prvý sa nachádza na Via Lepanto v štvrti Maggiolina na severe Milána a ide o kuriózny projekt zástavby z dielne architekta Maria Cavallého. Vyrástla tu roku 1946. Pôvodne išlo o desať domov v tvare iglú a dva v tvare hríba, konkrétne muchotrávky červenej. Žiaľ, potomok extravagantného staviteľa mal málo pochopenia pre dielo svojho otca a v šesdesiatych rokoch nechal niekoľko domčekov zbúrať. Dnes sa ich zachovalo osem, aj keď väčšina z nich prešla rekonštrukciou. (Ja vám ponúkam len archívne snímky, keďže momentálne miniatúrne stavby zakrýva vegetácia.)

Oveľa známejší architektonický počin nájdete vo štvrti Isola, ktorá v poslednom čase zaznamenáva nebývalý rozkvet. Ide o dve výškové budovy z roku 2014, ktoré sú odpoveďou na odlesňovanie a nedostatok zelene v mestách. Architekta svetového mena Stefana Boeriho už nebavilo navrhovať mrakodrapy zo skla, ocele a betónu, a tak vznikol nezvyčajný projekt budov zahalených do zelene stromov a kríkov. Na dvoch vežiach sa skutočne nachádza 771 stromov, 5000 krovín, 15 tisíc trvaliek a prevýsajúcich rastlín, ktoré by pokryli plochu s rozmerom dvoch hektárov. Dvojica budov blahodárne vplýva na mikroklímu, zvlhčuje vduch a pôsobí ako filter znečisteného ovzdušia. Takisto znižuje hlučnosť a prirodzene zatemňuje. Stavby lahodia aj oku, s každým ročným obdobím totiž menia svoj vzhľad. Vertikálny les bol roku 2015 vyhlásený za najkrajší mrakodrap sveta. Vari ani netreba zdôrazňovať, že ceny bytov v tomto komplexe dosahujú astronomické výšky.

Tretiu z architektonických zaujímavostí nájdete len naskok od milánskeho dómu, na začiatku Via Torino. Dom, ktorý dýcha, bol predstavený roku 2010. Ide o restyling historickej budovy, z ktorej ostala len konštrukcia. Zaujímavá je jej nová fasáda zložená z malých panelov, ktoré sa nepravidelne otvárajú a zatvárajú, takže môžete mať dojem, že budova „dýcha“.

Na Via Torino sa rovnako nachádza zaujímavý kostol Santa Maria presso San Satiro. Renesančný staviteľ Donato Bramante mal v úmysle postaviť chrám s pôdorysom v tvare kríža, no obmedzoval ho nedostatočný priestor. A tak vznikol krásny príklad trompe-l'œil, optickej ilúzie. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že absida s oltárom má impozantné rozmery, v skutočnosti meria len necelý meter.

 

Ďalši kostol s netradičnou výzdobou nájdete na piazza San Stefano. Ide o kostol San Bernardino delle Ossa. V roku 1624 sa zrútila veža susedného kostola San Stefano a pri kopaní základov novej zvonice narazili stavitelia na množstvo zahrabaných kostí. A tak vytvorili kostnicu v kostole San Bernardo. Kosti však jednoducho neuložili, ale použili ako bohatú dekoráciu priestorov. Steny osária sú doslova pokryté lebkami. Podľa legendy ide o pozostatky mučeníkov, no pravdepodobnejšie je, že kosti pochádzajú z cintorínov bývalých mestských nemocníc. Keď portugalský kráľ Ján V. v roku 1738 navštívil tento kostol, lebková výzdoba ho natoľko oslovila, že dal vo svojej vlasti postaviť jeho kópiu, Capella del Ossos v Evore.

Na skok od Porta Venezia v centre Milána stojí Villa Invernizzi v štýle liberty. Dal ju postaviť podnikateľ Romeo Invernizzi, ktorého meno ešte dnes môžete vidieť na obale mnohých mliečnych výrobkov. Jeho záľubou boli plameniaky, a tak si v roku 1980 nechal priviezť z Afriky a Čile dvanásť exemplárov týchto ružových vtákov. Vybudoval pre ne záhradu s magnóliami a jazierkom. Pamätal na ne aj vo svojej poslednej vôli, a tak napriek tomu, že vila vystriedala niekoľko majiteľov, plameniaky ostali nedotknuté. Dnes je budova v správe Nadácie Invernizzi. Nachádza sa na Via Cappucini 3 neďaleko zastávky metra Palestro. Hoci kŕdeľ vtákov pre mohutné magnólie možno hneď nezbadáte, ich škrekot vás uistí, že ste na správnom mieste.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Slovensko sedí na časovanej bombe. Následky pocítime všetci

Demografický problém nikto nerieši.

Ako si zmeniť termín druhej dávky? A čo keď mi neprišla pozvánka? (otázky a odpovede)

Štát pridal nové možnosti do očkovacieho formulára na webe.

Komentár Zuzany Kepplovej

U zaľudí beží boj o Matoviča (komentár)

Nie je jedno, ako sa k výsledku dostaneme, tvrdí Kolíková.


Už ste čítali?