Gianni Versace zomrel a jemu sa zrútil svet

Autor: Katarina Antenozio | 14.7.2017 o 19:03 | Karma článku: 9,48 | Prečítané:  4029x

 Keď pred dvadsiatimi rokmi 15. júla 1997 zomiera na schodoch pred svojou vilou v Miami Gianni Versace, tragédia neotrasie len svetom módy. Ako domček z karát sa onedlho začne rúcať aj život mladého talianskeho surfera.

Enrico „Chico“ Forti mal život ako z rozprávky. Učaroval mu windsurfing, s ktorým precestoval celý svet a zbieral jedno ocenenie za druhým. V roku 1990 sa prihlásil do televízneho kvízu, z ktorého si odniesol hlavnú výhru. S peniazmi vo vrecku sa rozhodol splniť si svoj životný sen a presťahovať sa do Miami. Aj tu, na čo siahne, mení sa na zlato. Rozbieha úspešný biznis s nehnuteľnosťami a produkciou krátkych filmov. Ožení sa s krásnou modelkou a narodia sa im tri deti. Zdá sa, že sa pri jeho kolíske stretli všetky dobré sudičky. Až do osudného dňa, keď na Miami Beach neznámy strelec niekoľkými výstrelmi  z tesnej blízkosti neukončí život módneho génia Gianniho Versaceho.

Svet módy a šoubiznisu je zdrvený, no o to viac sú znepokojení predstavitelia mesta Miami. Vražda prominentného obyvateľa za bieleho dňa rovno na Ocean Drive vrhá zlý tieň na povesť oblasti, vynárajú sa pochybnosti o bezpečnosti a špekuluje sa o rastúcej kriminalite. Versaceho vražda musí byť vyšetrená čo najskôr a vinník musí byť dolapený. Inak budú ohrozené významné obchodné transakcie.

Vraha skutočne nájdu rekordne rýchlo. Obvinenie padne na Andrewa Cunanana, zločinca na úteku. Cunanan má už na krku štyri vraždy, ktoré spáchal v priebehu posledných troch mesiacov. Je to chladnokrvný zabijak, ale aj muž, ktorý sa vďaka svojej inteligencii a homosexuálnej orientácii pohybuje vo vyššej spoločosti. Polícia ho však nezatkne. Keď ho totiž objavia v prenajatom hausbote kotviacom v zálive neďaleko Versaceho domu, Cunanan je už po smrti. Oficiálna správa uvádza, že sa zastrelil vlastnou zbraňou. Mesto si môže vydýchnuť. Hoci sa vynorilo zopár nezrovnalostí. Napríklad fakt, že ani jeden zo svedkov vraha jednoznačne neidentifikoval. Alebo skutočnosť, že prvými troma obeťami boli Cunananovi milenci a štvrtého muža zastrelil, aby získal jeho auto, zatiaľ čo s Versacem ho nič nespájalo. Zrejme ho viedla len žiarlivosť na návrhárov úspech. Cunanan bol už dlhšie závislý od drog, a tak sa toto zdôvodnenie zdalo ako postačujúce. Telo obvineného nepodrobili súdnej pitve, ale po kremácii odoslali ostatky rodine. Prípad uzavretý.

Smrť Gianniho Versaceho ešte dlho rezonovala v spoločenských rubrikách a Chico Forti sa to rozhodol využiť. Zaumienil si, že o slávnom rodákovi a jeho vrahovi nakrúti reportáž. Aj tu mu osud hral do karát. Poznal sa totiž s nemeckým podnikateľom Thomasom Knottom. Ten bol v kontakte s majiteľom hausbotu, v ktorom došlo k samovražde. Dohodli sa, že Forti si dom na vode prenajme a nakrúti v ňom svoj dokument. Po vybavení potrebných náležitostí, polícia hausbot otvorila a Chico mohol nazrieť na miesto činu. Už na prvý pohľad mu udreli do očí mnohé nezrovnalosti, až začal pochybovať o tom, či závery vyšetrovania neboli unáhlené. Na mieste bolo málo krvných stôp, hoci vyšetrovatelia tvrdili opak, takisto našiel veľa predmetov, ktoré mali byť zozbierané ako dôkazy. Svoje námietky zakomponoval do filmu s názvom Il sorriso della medusa (Úsmev medúzy).

Po tom, ako dokument odvysiela talianska a francúzska televízia, sa udeje zvlášta nehoda, ktorá Chica len utvrdí v domnienke, že jeho závery sú správne. Jedna z vodovodných trubiek na hausbote praskne a dom začne zaplavovať voda. Z bezpečnostných dôvodov nariadi polícia celý objekt potopiť, aby nabránil v preprave po rieke. Pod hladinou s ním miznú aj dôkazy.

Chico sa snaží hodiť udalosť za hlavu a rozbehne ďalší obchod. Thomas Knott mu predstaví svojho priateľa Anthonyho Pikea. Forti netuší, že Knott v skutočnosti nie je počestným podnikateľom a že v Nemecku je na neho vydaný zatykač pre podvod. Takisto Pike má toho dosť za ušami. Muži mu predložia zaujímavú ponuku. Chcú, aby znovu rozbehol chod kedysi úspešného hotela na Ibize. Objekt patrí Pikemu a pred rokmi bol obľúbeným miestom svetových celebrít. Populárne duo Wham si ho dokonca zvolilo pre nakrútenie jedného zo svojich klipov. Zo strany nemeckých „podnikateľov“ však ide o podvod, keďže hotel je už doslova v troskách a Pike vlastní len päť percent podielu na jeho správe.

Na peniaze si robí zálusk aj Pikeho syn Dale, ktorý žije v Malajzii. Aj jeho podnikanie skrachovalo, a tak by sa rád priživil na rozbiehajúcom sa kšefte. Chico mu dokonca naivne kupuje letenku do Miami a plánuje stretnutie. Lietadlo má však meškanie, a keď Forti mladého Pikea na letisku vyzdvihne, ten ho požiada, aby stretnutie preložili a nechá sa odviezť do reštaurácie v Miami, kde má mať údajne ďalšie rokovanie. Druhý deň sa však Pike na stretnutie nedostaví a jeho telefón nikto nedvíha. Zakrátko na to sa Chico dozvedá zdrvujúcu správu. Pike bol zavraždený. Jeho telo našli ráno na odľahlej pláži.

Chico je podrobený výsluchu a vtedy sa dopúšťa zásadnej chyby, ktorá sa mu stane osudnou. V záchvate paniky tvrdí, že Pikea nepozná. Hoci na druhý deň uvádza veci na správnu mieru, polícia mu už neverí. Vyšetrovatelia nenájdu nič, čo by ho spájalo s miestom činu. Chýba zbraň, otlačky prstov či stopy DNA. Naopak, dôkazy, ktoré svedčia v jeho prospech, záhadne zmiznú. Napriek tomu je Chico Forti zatknutý a následne odsúdený na doživotie bez nároku na zmiernenie trestu. O jeho nevine je presvedčená rodina, ale aj predstavitelia talianskej justície, ktorí nahliadli do spisov a preskúmali priebeh vyšetrovania. Ako v prípade vraždy Gianniho Versaceho, aj teraz konala polícia unáhlene. Chico si je istý, že sedí, lebo tušil priveľa. Spochybnil prácu miamskej polície aj FBI. Zhodou okolností na jeho prípade pracovalo viacero príslušníkov polície a justície, ktorí sa predtým zaoberali Versaceho vraždou. Forti sa dnes už k prípadu smrti známeho návrhára nevyjadruje. Vo väzení má strach o svoju bezpečnosť. "Ľudia tu zomierajú pre misku s obedom či pre pár dolárov," hovorí. Napriek tomu dúfa, že sa na slobodu dostane. Uplynulo však už 17 rokov do vynesenia verdiktu a obnovenie procesu bude veľmi ťažké, ak nie rovno nemožné. Ostáva otázne, kto zabil Dalea Pikea, kto zastrelil Gianniho Versaceho a či bola smrť Andrewa Cunanana skutočne samovraždou.

Niekoľko rokov po smrti talianskeho návrhára sa objavili špekulácie, že vražda bola dielom kalábrijskej mafie N´drangheta. Dôvodom mali byť buď Versaceho dlhy, alebo neochota prať špinavé peniaze z kriminálnej činnosti. Túto verziu však rodina vehementne odmieta a  zastáva  výsledky  práce amerických vyšetrovateľov.  Versaceho  dlhoročný  partner  Antonio D´Amico má na vec opačný názor a je presvedčený, že Gianniho vražda bola chladnokrvnou popravou a skutočný vrah nebol dolapený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?