Kam v Miláne za nákupmi

Autor: Katarina Antenozio | 16.8.2017 o 17:37 | (upravené 22.9.2018 o 9:52) Karma článku: 8,61 | Prečítané:  7423x

Miláno ponúka bohatý výber obchodov pre najširšiu škálu zákazníkov. Od low-cost príležitostí až po rožšafné nákupné terapie v butikoch preslávených značiek.

Svoju nákupnú tour môžete odštartovať na piazza Loreto. Tu sa začína Corso Buenos Aires, jedna z najdôležitejších komerčných tepien Milána. So svojimi 1600 metrami sa radí k najdlhším obchodným promenádam Európy a nájdete na nej vyše 350 obchodných prevádzok viac-menej cenovo dostupných odevných značiek (napr. H&M, Zara, Desigual, Calvin Klein Jeans, Benetton, OVS, Pepe Jeans...), parfumérií (Sephora či Douglas) športového oblečenia a obuvi  (Foot Locker, Puma, Adidas a iné), klenotov (Swarovski, Pandora, Stroili d´Oro, Rebecca...) či kabeliek a doplnkov (O´bag, Kipling, Fossil...). Pauzu a občerstvenie si môžete dopriať v niektorom z fast foodov, v kaviarni alebo v rozľahlom parku za Porta Venezia, kde ulica končí.

Odtiaľ je to už len na skok do najluxusnejšej časti Milána, ktorá je označovaná ako Quadrilatero della Moda (módny štvoruhoľník). Ide o štvrť lemovanú ulicami Corso Venezia, Via Spiga, Via Manzoni a Via Montenapoleone. Nachádzajú sa tu butiky a showroomy prestížnych módnych a dizajnérskych značiek. Aj keď si nepotrpíte na vymetanie obchodov a potláčate nákupný impulz, túto malebnú štvrť by ste pri návšteve Milána nemali vynechať. Či už kvôli nápaditým vitrínam, pokojnej atmosfére alebo len preto, že Miláno jednoducho módou žije. Možno tu narazíte aj na Marka Zuckerberga, ktorý si tu pred pár rokmi zaobstaral 800 metrový podkrovný byt. Hneď šesť nehnutelností v tejto luxusnej časti mesta vlastnia aj ešte maloleté deti Angeliny Jolie a Brada Pitta.

Ulice módnej štvrte vás nasmerujú priamo do centra mesta k milánskemu dómu. Ani tu nákupné možnosti nekončia, práve naopak. Od kostola San Babila až ku katedrále vás povedie Corso Vittorio Emanuele II., ktoré je zároveň obchodnou pasážou. Nájdete tu cenovo prístupné aj luxusnejšie obchody. Množstvo renomovaných značiek na siedmich poschodiach ponúka módny mall Rinascente hneď pri milánskom dóme. Ide o jeden z najstarších obchodných domov, ktorý svoje brány otvoril po prvý raz pred stopäťdesiatmi rokmi. Nedávno prešiel zásadnou rekonštrukciou a minulý rok získal titul „The best department store of the world“.

Ďalšou zastávkou s bohatou históriou je neďaleká Galéria Vittorio Emanuelle II., ktorá spája Piazza Duomo s Piazza della Scala s rovnomenným operným domom. Ide o tradičné miesto stretnutí milánskej smotánky. Bohatá mozaiková dlažba, fresky, presklená kupola a jednotný štýl vývesných tabulí dotvárajú elegantnú atmosféru čias dávno minulých. Galériu navrhol architekt Giuseppe Mengoni, jej otvorenia sa však nedočkal. Deň pred inauguráciou spadol z lešenia pri kontrole posledných dokončovacích prác. Otvoriť obchod v galérii je otázkou prestíže a dovoliť si ho môžu len najlukratívnejšie značky, keďže ročný nájom sa pohybuje v miliónoch. Napr. Prada zaplatila minulý rok deväť miliónov len za prenájom priestorov, Massimo Dutti niečo cez 3 milióny. Tak ako Rím má svoj rituál s hádzaním mince do Fontány De Trevi, ktorá má zaručiť návrať do Večného mesta, aj Miláno má podobný obrad, hoci menej romantický. Ak sa chcete v budúcnosti do mesta vrátiť, musíte sa zatočiť na päte na býčích semeníkoch. Konkrétne na mozaike, ktorá zobrazuje erb Turína a nachádza sa v ľavom krídle galérie. Minúť ju nemôžete, keďže je stále obkolesená turistami a dlhodobým „používaním“ je doslova zošúchaná až na kameň. Býčie atribúty by ste dnes na nej hľadali márne. Po nespočetných renováciách ich nahradili kovovou platničkou, po ktorej už tiež ostala iba priehlbina.

Či už vaše kroky od milánskeho dómu budú smerovať k neďalekému Castello Sforzesco či k Bazilike San Lorenzo, vašu trasu budú naďalej lemovať desiatky a desiatky obchodov. Kým k bazilike prejdete po rušnej Via Torino, k hradu vás dovedie Via Dante cez Piazza Cordusio. Námestie bolo donedávna sídlom bánk, úradov a inštitúcií. Onedlho sa však zmení na obchodnú zónu. Do konca roka 2018 by tu mala byť otvorená aj prvá prevádzka Starbucks. Taliani, no najmä Milánčania, pociťujú absenciu tejto siete kaviarní ako veľkú krivdu. Hoci káva, ktorú Starbucks predáva, sa nevyrovná espressu priemerného baru na periférií ktoréhokoľvek mesta na polostrove, Starbucks je zrejme otázkou prestíže. Aspoň desať rokov sa periodicky vynárajú správy o jeho príchode do Milána, no zataľ čo na Slovensku sa prvá káva tejto značky začala predávať na benzínkach, otvorenie pobočky v Miláne musí byť štýlovejšie. Kaviareň bude sídliť v honosnej historickej budove niekdajšej centrálnej pošty s rozlohou 2400 metrov štvorcových a bude mať jedinečný dizajn.

Miláno však nie sú len tradičné obchody, mesto nesklame ani milovníkov jarmokov a trhov. Trhy s ovocím, zeleninou, rybami, drobným spotrebným tovarom a oblečením sa konajú pravidelne týždenne v každej štvrti mesta. Ich úroveň je rôzna, no časom si každý nájde miesto, kam chodí nakupovať s radosťou. Znalci miestnych jarmokov s netrpezlivosťou čakajú na putovný trh obchodníkov z Forte dei Marmi. Ide o združenie renomovaných trhovníkov, ktorí ponúkajú kvalitný, no aj drahší tovar všetkého druhu – od potravín až po obuv, kožené výrobky, bižutériu či posteľnú bielizeň. Pre fajnšmekrov a milovníkov antikvariátu a vintage je určený blší trh v pôsobivom prostredí milánskych Navigli (bývalé splavovacie kanály) každú poslednú nedeľu v mesiaci.

Brehy kanálov dvakrát do roka ožijú aj petrofarebnou záplavou kvetov. Deje sa tak pri príležitosti podujatia Fiori e Sapori (Kvety a chute) vždy v apríli a októbri. Potechou pre oči je aj podobný kvetinový trh Flora et Decora v priestoroch starovekej baziliky San Ambrogio, ktorý sa koná okolo 20. apríla.

Niektoré z jarmokov majú stáročnú tradíciu a sú pevným bodom v kalednári starých Milánčanov. Patrí medzi ne El Tredesin de marz, ktorý oslavuje príchod jari a koná sa na Porta Romana v nedeľu pred alebo po 13. marci. Trh sprevádza bohatý kultúrny program. Vari najznámejším a najobľúbenejším trhom je predvianočný Oh bej! Oh bej!, ktorého tradícia siaha až do roku 1288. Začína sa 7. decembra na sviatok patróna mesta sv. Ambróza a trvá až do nasledujúcej nedele. Stovky stánkov s najrozličnejším tovarom v týchto dňoch doslova obkľúčia hradnú pevnosť Castello Sforzesco v samotnom srdci mesta. Odporúčam návštevu v dopoludňajších hodinách. V sobotu a nedeľu sa k trhovníkom musíte doslova pretláčať, menej priebojní jedinci sú iba nedobrovoľne unášaní davom.

Miláno je tiež mestom výstav a veľtrhov. Koná sa tu veľtrh nábytku, dizajnu, knižný veľtrh... Pre bežného návštevníka je asi najatraktívnejšim veľtrh Artigiano in fiera, ktorý sa usporadúva v predvianočnom čase na starom výstavisku Rho Fiera. Trvá sedem dní, vstup je zadarmo a dostanete sa sem pohodlne metrom, ktoré vás dovezie doslova až k vstupnej bráne. Ide o remeselný veľtrh, ktorý ponúka výrobky od výmyslu sveta. Najpestrejší je výber kulinárskych špecialít, no nájdete tu aj pestrú škálu produktov z kože, bižutériu, odevy, domáci textil či keramiku. Návšteva tohto podujatia je prechádzkou rôznymi krajinami za jeden deň. Najskôr sa predstavia jednotlivé regióny Talianska so svojimi dobrotami a charakteristickými výrobkami, nasledujú ázijské krajiny, Južná a Severná Amerika, africké krajiny a svoje zastúpenie tu má aj Austrália a Európa. V každom pavilóne sa koná bohatý kultúrny program a takmer každý stánok ponúka ochutnávku svojich produktov. Hoci je veľtrh hojne navštevovaný, výstavisko je veľké, takže sa netvoria dlhé rady. Niektorí návštevníci tu vybavia všetky predvianočné nákupy vrátane darčekov. Prichádzajú sem s prázdnymi cestovnými kuframi a vracajú sa domov s poriadnou nádielkou.

Cestu za nákupmi do Milána je lepšie dopredu naplánovať. Navýhodnejšie je to v čase zliav a výpredajov, ako aj počas Black Friday. Veľa obchodov však ponúka aj medzisezónne zľavy či akcie rezervované pre verných klientov. Oplatí sa registrovať sa na talianskych verziách internetových stránok obľúbených obchodov, zapísať sa do ich programu či vybaviť si viruálnu vernostnú kartu a sledovať akcie.

Nové, aktualizované e doplnené informácie nájdete na mojom blogu mojemilano.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?