reklama

„Ste narade!“ odkazujú džihádisti Taliansku

Po Barcelone bude nasledovať jedno z talianskych miest. Aspoň to vyplýva z tajnej konverzácie prostredníctvom komunikačnej aplikácie Telegram, ktorú zachytila americká platforma SITE, monitorujúca prejavy džihádistov na internete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Po udalostiach v Paríži, Nice, Lonýne, Bruseli, Berlíne a ďalších mestách si mnohí politici, ale aj radoví občania kládli otázku: „Ako je možné, že sa niečo podobné nestalo už dávno v Taliansku?“ Komunikačné kanály džihádistov už roky pravidelne publikujú fotografie s vlajkou Daeš nad rímskym koloseom a vyhrážky útoku na Vatikán ako srdce kresťanského sveta sa už stali rutinou. No doposiaľ ostalo iba pri hrozbách. Pracujú talianske tajné služby a polícia tak spoľahlivo, alebo sú moslimovia na Apenínskom polostrove dokonale integrovaní a neochotní útočiť na krajinu, v ktorej žijú?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiaľ, druhú možnosť musíme vylúčiť. Hoci je pravda, že tu ešte nedošlo k veľkým teroristickým atentátom, zopár incidentov sa predsa len udialo. Napríklad nedávno 18. mája zaútočil nožom na zmiešanú hladku vojakov a policajtov na hlavnej železničnej stanici v Miláne 20-ročný Yousef Hosní. O dva mesiace neskôr na tom istom mieste, a opäť proti policajnej patrole, obrátil nôž s výkrikom „Chcem zomrieť za Aláha“ 30-ročný ilegálny imigrant z Guinei. Takisto nemožno tvrdiť, že by radikalizovaných moslimov bolo v Taliansku málo. Ako inak si možno vysvetľovať fakt, že kroky útočníka z Berlína Anisa Amriho viedli práve sem. Podľa vyšetrovateľov mal namierené na Sicíliu, no jeho cestu zmarili policajti na milánskej periférii. Do dnešného dňa bolo z Talianska z bezpečnostných dôvodov vyhostených 70 moslimov sympatizujúcich s Daeš. Niekoľko ďalších skončilo vo väzení pre podozrenie z plánovania teroristických útokov. Jeden z nich, dvadsaťdeväťročný Maročan Mouner El Aoual žil deväť rokov v Turíne, kde sa ho ujala staršia dôchodkyňa. Keďže nepracoval, mal dosť času venovať sa propagande na webe a podnecovať k útokom na „nevercov“, čo neuniko talianskym tajným službám ani agentom FBI. Podobný osud stretol aj Nadima Benchorfiho, taktiež z Maroka, ktorý podľa vyšetrovateľov podnecoval na útoky v Miláne a finančne podporoval teroristické organizácie v zahraničí. Okrem týchto potenciálnych „osamelých vlkov“ žil niekoľko rokov na juhu Talianska aj jeden z organizátorov teroristických útokov v Čečensku roku 2014. Polícia ho zatkla začiatkom júla. Znamená to, že sú talianske tajné služby a polícia také výkonné, že dokážu Taliansko ubrániť pred útokmi islamistov? Je pravdou, že obe zložky pracujú na vysokej úrovni, to však možno tvrdiť aj o agentoch vo Veľkej Británii či Francúzsku. A predsa svoje krajiny pred atentátmi neochránili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto sa objavujú špekulácie, že Taliansko chráni ešte ďalšia organizácia, pred ktorou má Daeš rešpekt. Mafia. Hoci predstavitelia štátu túto teóriu rozhodne odmietajú, niektoré zdroje potvrdzujú, že prítomnosť mafie je pre džihádistov prekážkou. Týždenník Panorama už pred dvoma rokmi priniesol rozhovor s bývalým pracovníkom tajných služieb, ktorý doslova uvádza, že najbezpečnejšími miestami v Taliansku sú južné oblasti. Tu je tradične hlboko zakorenená Cosa Nostra, Camorra, N´drangheta a Sacra Corona Unita, ktoré ovládajú teritórium. Džihádisti môžu týmito lokalitami prechádzať, nemôžu sa tu však usadiť. Znamená to, že útoky sú možné, ale len na sever od Neapola. I to je však sporné, keďže chápadlá mafiánskych organizácií siahajú oveľa ďalej než na Neapol, napríklad N´drangheta je aktívna v Lombardii, ako aj v Ligúrií a v ďalších regiónoch. Krstní otcovia si však džihádistov možno nedržia až tak veľmi od tela. Je pravdepodobné, že „spolupracujú“ pri pašovaní drog a zbraní, ale aj ropy a umeleckých artefaktov. Je azda toto „obchodné partnerstvo“ zárukou imunity Talianska voči atentátom? Nech už by sa táto teória potvrdila alebo nie, faktom ostáva, že tam, kde je mafia, je aj vysoká koncentrácia policajných zložiek, čo nevytvára práve najoptimálnejšiu klímu pre založenie teroristickej bunky. Na druhej strane dlhoročné skúsenosti s potláčaním organizovaného zločinu napomáhajú talianskej polícii pri pátraní po potenciálnych atentátnikoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu väčšina obyvateľov pripúšťa obavy z útokov islamistov. Ani predstavitelia štátu netaja, že na celom území platí najvyšší stupeň pohotovosti. Minister zahraničia Angelino Alfano priznáva, že nulové riziko neexistuje, no všetky zložky pracujú naplno. Vidieť to aj v uliciach mesta. Na vojenské hliadky, policajtov a strážnikov narazíte takmer na každom kroku. Po útokoch na vianočné trhy v Berlíne pribudli v mestách betónové zátarasy, ich počet sa nedávno ešte zvýšil. Keď vás metro nečakane vysadí na najbližšej stanici a z reproduktorov sa dozviete, že sa koná „previerka“, tušíte, že policajní technici niekde odpaľujú opustenú batožinu. Pri vstupe do významných objektov, pred športovými či kultúrnymi podujatiami vám strážna služba prezrie kabelku alebo prejdete bezpečnostným check-pointom. V duchu sa však pýtate, či to stačí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Po útokoch v Berlíne pribudli na námestí pre milánskym dómom betónové zábrany. Mesto vzápätí vyzvalo miestnych sprejerov, aby ich skrášlili svojimi výtvormi.
Po útokoch v Berlíne pribudli na námestí pre milánskym dómom betónové zábrany. Mesto vzápätí vyzvalo miestnych sprejerov, aby ich skrášlili svojimi výtvormi. (zdroj: -ka-)

Hoci na samotnom území štátu k útoku doposiaľ nedošlo, Taliansko príliš často oplakáva svoje obete atentátov v zahraničí. Počas masakry v parížskom divadle Bataclán zahynula 28-ročná Valentina Solesin, pod kolesami kamiónu na promenáde v Nice vyhasol život šiestich Talianov, na vianočných trhoch v Berlíne zomrela 31-ročná Fabrizia di Lorenzo, štyria krajania zahynuli pri prestrelke v tuniskom múzeu Bardo, deviati pri prepade v reštaurácií v bangladéšskej Dháke, a jedna pri atentáte na stanicu Maelbeek v Bruseli. Traja Taliani zomreli aj pri nedávnom útoku na barcelonskej La Rambla. Všetci dúfajú, že ďalšie mená už nepribudnú. A ako mantru si opakujú slová, že život ide ďalej, rovnako ako predtým, že sa nedáme zastrašiť terorom, že nemáme strach... Stále viac zo zotrvačnosti ako z presvedčenia.

Katarina Antenozio

Katarina Antenozio

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Cestovanie, spoločnosť, krimi, mafia... Témy vážne aj menej vážne.www.mojemilano.sk Zoznam autorových rubrík:  KrimiCestovanieMiláno krížom-krážomMafiaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu