Romantika v Miláne

Autor: Katarina Antenozio | 12.2.2018 o 17:29 | (upravené 12.2.2018 o 18:30) Karma článku: 10,65 | Prečítané:  4927x

Najromantickejšími mestami v Taliansku sú nepochybne Benátky, Rím či Verona. Miláno sa v tomto rebríčku šuchtá niekde na konci. Neprávom.

Ak plánujete romantický výlet a rozhodli ste sa pre Miláno, nie je to tak úplne krok vedľa. Mesto pulzujúce hektickým tempom skrýva mnohé malebné zákutia ako stvorené pre zamilované duše. Má dokonca svoju malú „eiffelovku“ a aj tu sa môžete povoziť na gondole.

Za najromantickejšie miesto v Miláne je považovaná štvrť navigli. Brehy okolo starých plavebných kanálov sú lemované útulnými barmi, vinárňami, pubmi ale aj umeleckými dieľňami. Nádherné sú aj dvory pavlačových domov, typických pre staré Miláno. Cez deň tu môžete nasať pokojnú atmosféru, večer je toto miesto ako stvorené na príjemný aperitív. Po zotmení, hlavne počas víkendov, tu pulzuje rušný nočný život. Po kanáloch premáva v letnom období výletný trajekt, ktorý sa v zime mení na kino. Zababušení v teplej deke si môžete počas jazdy vychutnať zaujímavý film. Ak na hladine zazriete pravú benátsku gondolu, nejde o očný klam. Päťdesiatročnú loď doviezli z Benátok veslári z Klubu San Cristoforo. Zrenovovali ju a teraz je k dispozícii na slávnostné podujatia, svadby a prehliadky.

Malebné zákutia ukrývajú aj uličky starej Brery. Tiež sú plné podnikov, ale nachádza sa tu aj známa obrazáreň Pinacoteca di Brera s jedným z najromantickejších obrazov všetkých čias. „Bozk“ od Francesca Hayeza je najfotografovanejším dielom v galérii. Vedenie obrazárne minulý rok vyzvalo počas sviatku sv. Valentína zamilované dvojice, aby sa odfotili pred Heyezovým obrazom alebo iným dielom s romantickou tématikou, a svoje zábery zverejnili na sociálnych sieťach s hastagom #lovebrera. Akcia mala veľký úspech a v tomto roku má reprízu. Bozkávajte sa, odfoťte sa a zdieľajte!

Milánske staré mesto má aj ďalší romantický skvost – botanickú záhradu. Hoci v tomto čase sa príroda ešte len pomaly prebúdza zo zimného spánku, záhrada má svoje čaro v každom ročnom období. Počas slnečných zimných dní je toideálne miesto na oddych od hluku od rušných ulíc a v lete tu nájdete vytúžený tieň pod korunami starých stromov. Vstupné je zadarmo.

Obľúbeným miestom zamilovaných Milánčanov je Ponte delle sirenette – Most morských panien. Ide o vôbec prvú kovovú mostnú konštrukciu zhotovenú v Taliansku v roku 1841. Pôvodne stál na ulici Visconte di Modrone nad jedným z plavebných kanálov. Keď v roku 1930 navigli zakryli, most upravili a premiestnili do Parku Sempione za milánskym hradom. Hovorí sa, že keď sa na tomto moste pobozkáte, zaručíte si vernosť svojho partnera. Kto sa dotkne poprsia jednej zo štyroch sôch, bude naveky šťastný. Hm, ako málo niekedy stačí.

Z mnohých milánskych parkov som vybrala záhradu vily Belgiojoso Bonaparte. Je omnoho menšia než Park Indro Montanelli ležiaci na opačnej strane ulice, preto aj menej rušná. Ide o prvý milánsky park v romantickom štýle. Nechýba v ňom jazierko s altánkom, sochy ani udržiavaný trávnik. Vo vile je dnes galéria moderného umenia (v prvú nedeľu v mesiaci, každý utorok po 14.00 a každý deň poslednú hodinu pred zatvorením je vstup zadarmo).

Na romantické duše myslí aj ATM, teda dopravný podnik mesta Miláno, ktorý ponúka večernú jazdu historickou električkou. Nejde pritom o klasickú prepravu z bodu A do bodu B. Interiér vozňa je prerobený na útulnú reštauráciu. Pri pohári vína a chutnej večeri sa môžete kochať pohľadom na milánske staré mesto kúpajúce sa vo farbách zapadajúceho slnka. Romantika ako vyšitá!

Svojou troškou do mlyna prispieva na sviatok sv Valentína aj obľúbené múzeum Leonarda da Vinciho neďaleko milánskej La Scala. Po romantickej večeri v Galérii Vittorio Emanuele II. s výhliadkou na nočné Miláno ponúka záujemcom „Noc v múzeu“, večernú prehliadku s výkladom o dvoch ženách, ktoré renesančný génius stvárnil vo svojich dielach.

Romantické zákutia ukrýva aj zaujímavý chodník nad Galériou Vittorio Emanuele II. Okrem neopakovateľného pohľadu na jej kupolu, ale aj na Piazza Duomo, či na mrakodrapy moderných štvrtí, a pri dobrom počasí aj na vrcholce zasnežených alpských končiarov, si tu môžete posedieť na vysunutých terasách. Organizujú sa tu aj pikniky v dobových kostýmoch a v letnom období aj večerné projekcie filmov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?